MAKALELER / İRMİK NASIL YAPILIR..ÜRETİM METOTLARI..

Buğday irmiği: Yabancı maddelerden temizlenmiş ve tavlanmış Triticum durum buğdayının irmik öğütme tekniğine uygun olarak öğütülmesi ile elde edilen bir üründür.Buğday irmiği 5 gruba ayrılır;Makarna üretiminde kullanılacak irmik: 125-530 mikron eleklerin arasında kalan ürün olup, elek altı miktarı%10 u, elek üstü miktarı %1 i geçmemelidir.

İnce irmik: 125-450 mikron eleklerin arasında kalan mamuldür. Elek altına geçen ve elek üstünde kalan miktarların toplamı %20‘yi geçemelidir.Orta boy irmik: 450-800 mikron eleklerin arasında kalan mamuldür. Elek altına geçen ve elek üstünde kalan miktarların toplamı %20‘yi geçemelidir.Ġi irmik: 800 1120 mikron eleklerin arasında kalan mamuldür. Elek altına geçen ve elek üstünde kalan miktarların toplamı %20‘yi geçemelidir.

Tam buğday irmiği : Triticum durum buğdayının yabancı maddelerden temizlenip, tavlandıktan sonra tekniğine uygun olarak öğütülmesiyle elde edilen, kepek ve embriyoyu da içeren irmiktir.

 

İRMİĞİN ÖZELLİKLERİ

: a) Buğday irmiği kendine has tat ve kokuda olmalı, canlı veya cansız böcek ve/veya parçaları içermemelidir.

b) Buğday irmiğinin rutubet miktarı en çok %14.5 olmalıdır.

c) Buğday irmiğinde protein miktarı kuru madde de en az %10.5 olmalıdır (Nx5.7).

d) Tam buğday irmiğinde protein miktarı kuru madde de en az %11 olmalıdır (Nx5.7).e) Buğday irmiğinde kül miktarı kuru madde de en çok %1 olmalıdır.

 f) Tam buğday irmiğinde kül miktarı kuru madde de en çok %2 olmalıdır. g) Buğday irmiğinde asitlik en çok %0.05 olmalıdır.


 

Herhangi bir GIDA ÜRÜN ÜRETİMİ düşünüldüğünde ve bu konuda bir kaynak arandığında GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ formül içeriği bakımından sizlere yeterli olabilir. 

GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ içerisinde yüzlerce gıda ürünlerine ait, İMALAT FORMÜLLERİ ve ÜRETİM METOTLARI mevcuttur.

Bu ansiklopedi içerisindeki yüzlerce ürünü, bu ansiklopediler yardımı ile hiçbir teknik destek almadan tekbaşınıza üretebilirsiniz. 

 

GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ herkesin çok kolay anlayabileceği ve herkesin çok rahat kullanabileceği sade bir dille yazılmıştır.

Bu ANSİKLOPEDİLERmevcut işlerinizin gelişmesine katkı verebilir veya yeni bir iş kolu yaratmada sizlere öncülük edebilir.

ETİKETLER: 
İrmik nedir,irmik çeşitleri,irmik türleri,buğday irmiği üretimi,üretim,irmik üreticileri,üreticisi,irmik neden yapılır,irmik eldesi,kalın irmik nedir,ince irmik nedir,gıda katkıları,doğal irmik yapımı,İrmik nerede kullanılır, irmik analizi, analizleri, buğday irmiği nasıl üretilir, gıda katkısı, gıda kimyasalları, gıda maddeleri, makarna yapımı, irmik yapılışı, irmik fabrikası, irmik tesisi, tesisleri, fabrikaları, irmik işleme makinası, makinaları, irmik elekleri, irmik eleği.

        

PROPER KİMYA