MAKALELER / PEYNİR ALTI SUYU TOZU NEDİR..NEREDE KULLANILIR.

Peynir altı suyu (whey) tozu, peynir oluşumu sırasında, çökeltiden süzülerek elde edilen sıvının ısıl işlemlerle toz haline getirilmesinden elde edilir.

 

 

Peynir altı suyunun önemi, gıda sektöründe geç fark edilmiştir, önceki dönemlerde atık olarak görülen peynir altı suyu, besin ve fonksiyonel değeri keşfedildikten sonra gıda sektöründe çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

 

Peynir altı suyu tozu (PAS) elde etmek için peynir altı suyunda uygulanan işlemler:

 

 • Ön ısıtma
 • Yoğunlaştırma
 • Çabuk soğutma
 • Ön-kristalleştirme
 • Sprey kurutma
 • Soğutma (karıştırıcıyla)

 

 

Peynir yapımında bir yan ürün olan peynir altı suyu; laktoz, mineral maddeler, vitaminler, proteinler ve az miktarda süt yağını içermektedir. Bunların içinde peynir altı suyu proteinleri, en önemli kısmı oluşturmaktadır. Peynir altı suyu proteinlerinin diğer proteinlere göre üstün tarafı, sadece biyolojik değeri değil, aynı zamanda sülfür içeren aminoasitleri yüksek oranda içermesidir.

 

Gıdalardaki peynir altı suyu proteinlerinin temel fonksiyonu, besleyici azotu ve aminoasitleri sağlamış olmasından kaynaklanmaktadır.  Bu proteinler alfa laktalbumin, beta laktobumin, immunoglobulin, laktoferrin ve albümin.

 

Depolama koşulları serin, kuru, kokusuz, 10- 450°C’de, bağıl nem % 65 ‘in altında hava ile temas etmediğinde 12 aydır.

 

Protein Çeşitleri

1. İzole peynir altı suyu tozu proteini:

 

Filtreden geçirilen peynir suyu laktoz, yağ, kolesterol, kalsiyum ve kazein içermez.  %90 saf protein içerir. Laktoz dayanıksızlığı olan kişiler izole peynir altı suyu tozu kullanmalıdır.

 

2. Konsantre peynir altı suyu tozu proteini:

 

Daha geniş gözenekli filtreden geçirilen konsantre peynir altı suyu, kalsiyum ve kazein, az miktarda da laktoz, yağ ve kolesterol içerir. %80 civarında saf protein içerir. 

Kullanım Alanları:

 

 • Gıdaların besin değerini (özellikle protein) zenginleştirmek amacı ile içecek ve yiyecek sanayisinde PAST katkı maddesi olarak kullanılır. Şekercilik, fırıncılık, bisküvi, çikolata, süt ürünleri sektörleri peynir altı suyu tozu kullanan sektörlerdir.

 

 • Çoğu ülkede içine meyve aromaları katılarak, peynir altı suyu proteinli içecek olarak, içecek sektöründe kullanılır.

 

 • Sporcu beslenmelerinde hızlı sindirilmelerinden dolayı, peynir altı suyu tozu diğer protein içeriklerine göre daha hızlı kana karışır ve peynir altı suyu tozu büyüme hormonu salgısını arttırdığı için vücut yapanlar tarafından tercih edilir.

 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve prostat büyümesini engellediği için, ilaç sanayisinde kullanılır. Ayrıca peynir altı suyu, diyabet tip 2’si olan hastaların şeker seviyesini dengelediği için, bu amaçla da eczacılıkta kullanılır.

 

 • Kanser beslenmesinde kullanılır. Peynir altı suyu proteinlerinin tamamı antikanserojenik etki göstermektedir ve kemoterapi sırasında PAST alınırsa, kanserli hücrelerin çevresindeki koruyucu tabakayı inceltiyor, sağlıklı hücreleri güçlendiriyor.

 

Ekmek Üretiminde Peynir Altı Suyu Tozu'nun Kullanımı:

Peynir altı suyunun temel bileşeni olan laktoz ile serbest alfa aminoasitleri arasındaki Maillard reaksiyonu, ekmek kabuğunda arzu edilen çekicilikte bir renk pigmentasyonu oluşturmakta, %2 oranında kullanımı, ekmeğin diğer dış ve iç özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir.


Peynir altı suyu tozu, ekmeğin besin değerini de arttırmakta, ekmek içi yapısının daha ince ve kaliteli olmasını sağlamaktadır.


 

Herhangi bir GIDA ÜRÜN ÜRETİMİ düşünüldüğünde ve bu konuda bir kaynak arandığında GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ formül içeriği bakımından sizlere yeterli olabilir. 

GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ içerisinde yüzlerce gıda ürünlerine ait, İMALAT FORMÜLLERİ ve ÜRETİM METOTLARI mevcuttur.

Bu ansiklopedi içerisindeki yüzlerce ürünü, bu ansiklopediler yardımı ile hiçbir teknik destek almadan tekbaşınıza üretebilirsiniz. 

 

GIDA ÜRÜNLER ANSİKLOPEDİSİ herkesin çok kolay anlayabileceği ve herkesin çok rahat kullanabileceği sade bir dille yazılmıştır.

Bu ANSİKLOPEDİLERmevcut işlerinizin gelişmesine katkı verebilir veya yeni bir iş kolu yaratmada sizlere öncülük edebilir.


ETİKETLER: Peynir altı suyu tozu nedir,peynir altı suyu tozu nasıl edle edilir,peynir altı suyu tozu üretimi,üretim,peynir altı suyu tozu nasıl çıkarılır,nasıl oluşur,peynir yapımı, peynir çeşitleri,peynir formülü,formülleri,peynir cinsleri,peyniraltı suyu tozu özellikleri,Peyniraltı suyu tozu hangi ürünlerde kullanılır, bisküvi üretim, aroma çeşitleri, gıda aroması, toz gıda aromaları, çikolata yapımı, çikolata formülleri, peyniraltı suyu tozu güvenlik bilgi formu, peyniraltı suyu tozu analizi, analiz, analizleri.

        

PROPER KİMYA